Menu Zavřeno

90 LET FOTBALU V BĚLKOVICÍCH

90 LET FOTBALU V BĚLKOVICÍCH: přijely hvězdy, vybíralo se na dobrou věc

Fotbal v Bělkovicích-Lašťanech má dlouholetou tradici. Letošní rok jsme se rozhodli věnovat oslavám 90 let. A i když někteří mohou namítat, že by mělo jít spíše o oslavy 60 let, tak jde o úhel pohledu. Těch číslovek je totiž hned několik…

Proč zrovna letos 90 let?

Na schůzi 21. srpna 1933 se hovořilo o přestupu Vojty Jahna do nově vznikajícího klubu v Bělkovicích. Bylo rozhodnuto navázat s tímto klubem spolupráci. V tom samém roce byla podána žádost na obecní zastupitelstvo v Bělkovicích ohledně zřízení nového hřiště – ve smlouvě figurovalo také TJ Sokol Bělkovice. Ke dni 15. října 1933 měl METEOR 102 členů, z nichž následně 19 odešlo do Bělkovic.

Vznik sportovního klubu S.K. Bělkovice se vztahuje k říjnu 1933, kdy se klub prvně přihlásil do fotbalové župy (cena 30 Kč). Hřiště si klub vybudoval z pronajatého pole od Stanislava Zemana u zahrady čp. 40. První oficiální zápas byl sehrán 28. října 1933. Klub pracoval s vyrovnaným rozpočtem ve výši 2.283,30 Kč.

______________________________________________________________________________________________________

Významné jubileum jsme se rozhodli oslavit celodenním fotbalovým programem, jehož vyvrcholením bylo utkání výběru Legend SKBL proti týmu osobností Děti Dětem. V exhibičním utkání se na obou stranách objevili bývalí a současní hráči Sigmy Olomouc. Za domácí tým tak nastoupili oba bělkovičtí rodáci Martin Pospíšil a Ondřej Zmrzlý. Večerní program pak obstaral hudebník Marcell nebo šternberská skupina GAMA.

Celodenní program se začal rozjíždět dopoledne a po obědě, kdy své poslední turnaje sezóny sehrála kategorie starší přípravky. Na ně potom navázalo přátelské utkání školičky SKBL proti té dolanské – pro mnoho hráčů ze školičky šlo o první zápas v životě vůbec. Tou dobou se už areál začal velice slušně zaplňovat a lidé se těšili na hlavní utkání celého dne. Ještě před jeho samotným výkopem došlo z rukou předsedy oddílu Marka Vinklera k ocenění práce a úsilí dlouholetých členů výboru SKBL – Lubomíra Sklenáře, Antonína Vidrmana a Josefa Hanuše. Skvělou zprávou, s níž potěšil všudypřítomné starosta obce Tomáš Němčic bylo, že hlavní budova areálu se v blízké době dočká potřebné rekonstrukce.

Poté už přišel na řadu samotný zápas. Dres Bělkovic-Lašťan na sebe navlékli bývalí vysloužilí hráči, trenéři, členové výboru, nebo i stále aktivní členové mužského týmu. Za tým Děti dětem nastoupili například David Rozehnal, Roman Hubník, Zdeněk Zlámal, Filip Novák, Jan Javůrek, nebo předseda SK OLOMOUC SIGMA MŽ Jakub Beneš.

Utkání nakonec skončilo výsledkem 7:2 ve prospěch týmu Děti Dětem. V barvách našeho týmu se prosadil Petr Nekuda a Miroslav Sklenář. Zápas a celé dění v našem areálu ale mělo zejména charitativní podtext. Ve spolupráci s organizací Děti Dětem bylo naším cílem společnými silami podpořit Bereničku Mičkovou, holčičku, která trpí vzácným Rettovým syndromem. Díky výtěžku z tomboly a dalším nastřádaným darům jsme tak mohli malé Bereničce a její rodině předat částku 50 300 Kč.

Večerní program byl věnovaný hudební zábavě a posezení. Večer odstartoval svým představením hudebník Marcell, který později přenechal provizorní pódium pod hangárem hudební skupině GAMA ze Šternberka. Po půlnoci pak zakončil celodenní oslavy DJ.

„Bylo to super. Jsem rád, že se u nás v Bělkovicích objevila taková jména jako Rozehnal, Zlámal, nebo třeba Hubník. Bohužel to ale pro mě bylo trošku svazující v tom, že jsem řešil spoustu organizačních věcí. Zároveň jsem ale šťastný, kolik lidí si našlo na hřiště cestu a věřím, že si to užili stejně jako my na hřišti,” rozpovídal se v rozhovoru pro Olomoucký deník předseda SKBL Marek Vinkler.