Menu Zavřeno

Srdcem za Bělky #2 | Filip Pospíšil: S Bělkovicemi bych rád vybojoval postup do krajského přeboru

Týden uběhl jako voda a je tu nový rozhovor ze série Srdcem za Bělky. Tentokrát na mé dotazy odpovídal odchovanec Bělkovic a aktuální brankářská jednička “A” mužstva Filip Pospíšil. Zanedlouho dvaadvacetiletý gólman po několik let kombinoval fotbal s hokejem a možná i díky tomu patří mezi jeho největší výsady hra na čáře a výborné reflexivní zákroky. K úspěšným zákrokům mu dle Filipových slov pomáhá i jeho povaha, je totiž typickým flegmatikem, kterého na hřišti jen tak něco nevykolejí. Velký fanoušek londýnské Chelsea a milovník dobrého jídla toho v rozhovoru prozradí ještě více.

Filip Pospíšil Rozhovor Foto 1

Fotbalistou v dresu Bělkovic

Ahoj Filipe, díky, že jsi přijal pozvání k rozhovoru. Jsi odchovancem našeho klubu a od benjamínků si to dotáhl až do mužské kategorie, kde teď plníš roli brankářské jedničky. Na jaké momenty za ta léta rád vzpomínáš?

Určitě se mi vybaví můj první start za áčko. Bylo to v derby proti Bohuňovicím, a ačkoliv jsme v tom zápase prohráli 0:1, tak se mi ten zápas z osobního hlediska hodně povedl. Předvedl jsem pár dobrých zákroků a vždycky na ten zápas budu rád vzpomínat. Kromě toho mám dobré vzpomínky i na jednu ze sezón v kategorii mladších žáků, kdy se nám povedlo vyhrát okresní soutěž bez ztráty jediného bodu.

Před sezónou o tebe měla zájem Litovel, která hraje o soutěž výše než my. Z přestupu ale nakonec sešlo. Měl jsi nějaké nabídky už i dříve?

Ano, v létě mě oslovila Litovel, ale gólmanská situace v Bělkovicích a jisté okolnosti společně vedly k tomu, že se přestup neuskutečnil. Ve starších žácích jsem měl nabídku ze Šternberka, kde v té době hrálo i pár mých kamarádů a spolužáků ze školy, ovšem odcházet z Bělkovic se mi zkrátka nechtělo.

Tvá pozice na hřišti je jasná – mezi třemi tyčemi. Jak se svému týmu snažíš pomoci a jakou roli má podle tebe gólman obecně?

Tak říká se, že gólman je jiný než ostatní hráči, že by se kolem něj mělo chodit po špičkách a nerušit ho, protože ho to může vyvést z koncentrace a zapříčinit chyby. Já to mám jakožto flegmatik celkem dobrý a na hřišti mě nic moc tak nerozhodí. V každém zápase se snažím klukům pomoct nějakým tím zákrokem navíc a vydat ze sebe maximum, abychom zvítězili. Kromě toho se taky ještě v kabině občas starám o muziku.

Kdo je pro tebe v kabině hráčskou autoritou? A kdo z týmu se stará o dobrou zábavu?

Autoritu určitě mají spíše ti starší a zkušení hráči. Jelikož máme skvělou partu v týmu, tak dobrá nálada se tvoří sama. Říci jedno konkrétní jméno je těžké, protože každý někdy nějak přispěje k té zábavě a nikdo ji naštěstí nekazí.

V čem podle tebe týmu na hřišti nejvíce pomáháš? Jakou herní činnost je naopak ještě potřeba vylepšit?

Nebojím se hrát nohama a pomáhat tak obraně s rozehrávkou a občas chodit i do nějakého toho rizika. Jelikož jsem brankář, a jak se říká, ten tu hru vidí nejlépe, tak se hlavně snažím spoluhráče co nejvíce a nejlépe dirigovat a usnadnit jim tak hru. Ale je mi jasné, že prostor ke zlepšení tam je. Vždycky je na čem pracovat.

Máš nějaké předzápasové rituály? Jsou gólmani v něčem extra oproti hráčům v poli?

Nevím, jestli extra, ale pár rituálů a svých věcí mám. Každý večer před zápasem koukám na videa Marc Andre ter Stegena a dopředu si nachystám věci na zápas (které si ještě na druhý den stejně dvakrát třikrát překontroluju, i když vím, že mám všechno). Bez tady toho zkrátka nemůžu jít v klidu na zápas. Na ten chodím i hodinu před srazem a připravuji se v šatně. Další věc, na kterou si potrpím, je dres, ve kterém chytám. Mám čtyři sady a celý týden si vybírám tu, ve které následující zápas odehraju. Poslední věcí je pak přímo před zápasem, kdy si vždy branku „začaruju“ poklepáním na všechny tři tyče zprava doleva.

Filipova “desítka”

1. Fotbalový idol/vzor?

Určitě Petr Čech a Marťa Pospíšil. Posledních pár let i Marc Andre ter Stegen.

2. Oblíbený film/seriál?

Těch mám plno, ale řeknu třeba filmy Rychle a zběsile nebo seriál Přátelé.

3. Na jaké místo by ses rád podíval?

Rád bych se podíval do Karibiku.

4. Tvé vysněné povolání v mládí?

Nikdy jsem vysněnou práci neměl. Možná ten fotbalista.

5. Odhadem, kolik gólmanských rukavic si za svoji kariéru měl?

Asi tak 25 párů.

6. Kdyby sis mohl vybrat kohokoliv, s kým by si vyrazil na večeři?

Rozhodně Petr Čech.

7. Co byla poslední věc, kterou sis koupil?

Svačinu do práce? J Ne, nějaké oblečení na fotbal.

8. Co opravdu nemáš rád?

Namyšlené a arogantní lidi.

9. Tvoje oblíbené jídlo, na kterém si vždycky pochutnáš?

Miluju pizzu.

10. Co ti dokáže udělat radost?

Ve fotbale určitě když náš tým vyhraje a já udržím nulu.


Filip sám sebou

Filipe, mockrát ti děkuju za rozhovor. Na otázky jsi odpovídal opravdovým klidem flegmatika a povídání mě bavilo. Podělil jsi se o několik zajímavostí z tvého fotbalového života a věřím, že čtenáři si rozhovor užijí. Závěrem tě ještě poprosím, jestli by jsi nepřidal nějakou osobní perličku, přání, specialitu

Zmíním ještě ten fotbalový život. S Bělkovicemi bych rád vybojoval postup do krajského přeboru. Věřím tomu, že se nám to jednou povede. Kromě fotbalu si rád zahraji i jiný sport, například tenis nebo v zimě hokej. Jsem velmi soutěživý a nerad prohrávám. Také si občas vsadím na nějaký ten zápas ale to hlavně pro nějaké vzrušení při sledování než kvůli penězům. Poslední věcí co mě napadá je asi oblečení. I když se nepovažuju za nějakého módního specialistu, tak si vždy dávám záležet na tom, co si na sebe obleču a jak v tom outfitu vypadám.